Bóg chce słowa „równowaga”.

26. 02. 23 r. Warszawa.

  • W czwartek idę rwać tego zęba – Piotr lekko przestraszony.
  • Ciesz się, że przyszła (ciotka), kiedy było ciepło, a nie gorąco.
  • Sam byś wiedział …
  • ………. – roześmiałam się, to prawda.
  • Tak by cię bolało, żebyś wiedział. Naprawdę ciesz się.
  • Ty bardziej, że musiałabyś tego wysłuchiwać.
  • ………. – kiwam głową ze zrozumieniem śmiejąc się nadal. Niesamowita sprawa ta „ciotka”.
  • Szczerbaty chodzić nie będziesz, a usuniesz problem.
  • … Gdybym nie wyrwał, to by poszło mi na oko i serce, pokazali mi teraz.
  • Widziała, co jest teraz i co będzie za jakiś czas.
  • Hmm … Zobacz, tutaj przyszła, a przed zawałem nie przyszła … – dotarło do mnie.
  • Kiedy trzeba, to mówię, a kiedy nie trzeba, to nie mówię.
  • … ??? … To znaczy, że ciotka to też Ojciec ? Czy mówi przez ciotkę ? – pomyślałam. 
  • Nie chcę kolejny raz ci życie ratować. Wtedy byłam zdana na swoją intuicję, a boję się, że kiedyś może mnie zawieść.
  • Ale masz Doradcę, pamiętaj.

Obejrzałam wczoraj film https://www.youtube.com/watch?v=K1NZ4_zdHFY i sprawa Jadwigi wróciła jak bumerang.

- Pomieszkuje w tobie ktoś z przeszłości … 
- … Ande…gaweńska …, słyszę. Przypominasz sobie … 
Gały wytrzeszczam zaskoczona totalnie … 
- Czy wiesz dlaczego Jadwiga tak głęboko wierzyła w Chrystusa? 
- Bo była blisko wcześniej Niego. 
https://rozmowyzniebem.pl/wp/2018/05/19/pan-bog-na-ciebie-juz-czeka/ https://rozmowyzniebem.pl/wp/2023/03/20/nasz-swiat-jest-piekny/

Coś sobie przypomniałam.

Kilka lat temu w obecnym warszawskim mieszkaniu mieliśmy problem z rurą odprowadzającą wodę z prysznica. Rura się czymś zatkała i prysznic musiał na jakiś czas zostać z użytku wyłączony. Nie mogliśmy się kąpać, do mycia służyła nam duża miska. W sumie nie było to zbyt uciążliwe, można było się przyzwyczaić, ale Ojciec żartował ze mnie czasami, że kiedyś była taka Jadwiga, co też się nie kąpała i mam teraz podobnie. Naprawdę potraktowałam to jako żarcik i nawet nie sprawdziłam. Oglądając ten film roześmiałam się głośno, że po latach dostałam właśnie Ojca słów mocne potwierdzenie. 

A potem przeczytałam artykuł i uśmiech zszedł mi z twarzy na długo … 

Polska władczyni, o której mowa stroniła od wszelkiej higieny. W myśl zasady: „częste mycie, skraca życie”, jedynie z okazji wielkich świąt zażywała kąpieli. Chodzi oczywiście o historię Jadwigi Andegaweńskiej, która nawet w ciąży pościła przez długie dni. Zasady, do których się stosowała, nie pomogły ani jej, ani dziecku. (…) Niektóre zapiski kronikarskie wspominają, że poród królowej Jadwigi to były ogromne katusze. Królewskie dziecko, dziewczynka urodziło się dokładnie 22 czerwca 1399 roku. Otrzymała imię Elżbieta Bonifacja. Swoje pierwsze imię odziedziczyła po babce, matce Jadwigi – Elżbiecie Bośniaczce, a drugie otrzymała na cześć papieża Bonifacego IX, który w liście z 5 maja 1399 r. zgodził się być ojcem chrzestnym dziecka. Jednak kościelny protektorat nie pomógł. Dziewczynka zmarła po trzech tygodniach, jednak nie podano tego faktu matce. Dwórki zataiły to przed nią. Jadwiga w czasie porodu prawdopodobnie straciła dużo krwi, opadła z sił. Wielu historyków wskazuje, że doszło do gorączki połogowej, która była następstwem ciężkiego porodu i bezpośrednią przyczyną śmierci. Owym gwoździem do trumny dla Jadwigi miała być właśnie informacja, że jej ukochana córeczka nie żyje. https://www.edziecko.pl/rodzice/7,79361,28963766,polska-wladczyni-nie-myla-sie-czesto-i-poscila-w-ciazy-dworki.html

Ciekawe … Dlaczego Jadwiga tak bardzo unikała kąpieli ? Przecież to czysta przyjemność. Przecież jako królowa miała możliwości i powinna się kąpać. Dlaczego więc ? Zaczęłam drążyć dalej …

Święty Hieronim nauczał, że „ten, kogo chrzest oczyścił, nie musi się kąpać raz drugi”. Nakłaniał kobiety, by w trosce o swoje dusze psuły przyrodzoną krasę „rozmyślnym zaniedbaniem”. Za jego radą poszło wiele średniowiecznych arystokratek. Czy polskie władczynie też były na bakier z higieną? Średniowieczny Kościół odróżniał potrzeby higieniczno-medyczne, związane z kąpielą, od rozrywek i przyjemności, jakich często zażywano w łaźniach. Nie nawoływał do przesadnego dbania o siebie. We wczesnych wiekach średnich kąpiele były wręcz zakazane w niedziele i święta. Wszystko po to, by nie odwracać uwagi od spraw ducha. „Cóż mamy rzec o tych, które dbają, aby ich suknie dobrze pachły; […] by włosy żegadłem zakręcano; jedzą wonności, by z ust im pachło; ściskają szyje i nogi, a szaty ich wszystkich z krwi i potu ubogich” – grzmiał z ambony kaznodzieja Maciej z Książa. Brudne ciało – czysta dusza Przykład szedł często z góry, czyli od świętych i błogosławionych ascetów i ascetek, popadających w umiłowanie brudu. Naśladowały ich polskie średniowieczne władczynie, szczególnie w XIII wieku. https://ciekawostkihistoryczne.pl/2017/06/28/higiena-sredniowiecznych-krolowych-czy-nasze-wladczynie-smierdzialy/ https://ksiazki.wp.pl/czysta-grzesznica-i-brudna-swieta-jak-czesto-kapaly-sie-kobiety-w-sredniowieczu-6578816743381856a

Ludzie średniowiecza stronili od kąpieli, bo kierowali się wiarą, a Jadwigi wiara była wieeeelka. Można by zawyrokować, że nic też dziwnego, że pojawiły się komplikacje poporodowe. Można by zawyrokować, że jej wiara ją zabiła. A właściwie zabiła dwie osoby, bo przecież i dziecko.

  • Ojcze, dlaczego tak ? – jestem trochę rozgoryczona. 
  • Zobacz na Piotra …
  • Kiedy odchodzi od pracy, jest blisko Nas.
  • Kiedy jest blisko Nas, proza go woła.
  • Dla równowagi … Czyli potrzebny złoty środek pomiędzy jednym, a drugim …
  • Kiedy jesteś blisko Nas, nie zapominaj o twoim świecie, masz obowiązki.
  • Gdybym chciał, żebyś kontemplowała, to byś była w zakonie.
  • Bóg chce słowa „równowaga”.
  • Robiąc swoje życie, pamiętaj o Ojcu.
  • Pamiętając o Ojcu, pamiętaj o życiu.
  • Jadwigę zabił brak zdrowego rozsądku.

Czyli … Gdyby się faktycznie regularnie kąpała, raczej by przeżyła, a tak doszło do zakażenia. Czyżby jedna z zagadek historycznych została rozwiązana ? A może jest to wiedza znana, tylko jakoś tak głupio szczerze i otwarcie pisać o świętej … Z ciekawości przeanalizowałam biografię Jadwigi i zauważyłam, że to Jan Paweł II wyniósł ją na ołtarze. Znowu JPII ! … Jadwiga, Faustyna, dziwne …  https://historia.interia.pl/kartka-z-kalendarza/news-8-czerwca-1997-r-jan-pawel-ii-kanonizowal-krolowa-jadwige-an,nId,1439327


Nie sądziłam, że poprzez Jadwigę dojdziemy do punktu, że zacznę się zastanawiać; zdrowy rozsądek, czy ślepa wiara. Covid jak szkło powiększające obnażył ten problem w naszym społeczeństwie idealnie. Nie zapomnę nawoływań z ambony niektórych księży i youtubowych proroków, którzy z całą stanowczością twierdzili, że tych, co wierzą Covid nie dotknie. A już na pewno nikt z nich na to nie umrze. A potem słyszę, że wikary umarł pod respiratorem. A potem słyszę z ust samego księdza Bliźniaka, że jednak zachorował i to ciężko i jest zdziwiony … Taaa … Może ten Covid był potrzebny także po to, aby niektórym wrócił zdrowy rozsądek ?

Niedawno na homilii usłyszałam piękne zdanie. Był to komentarz do …

ŁK; Marta i Maria 38 W dalszej ich drodze zaszedł do jednej wsi. Tam pewna niewiasta, imieniem Marta, przyjęła Go w swoim domu. 39 Miała ona siostrę, imieniem Maria, która usiadłszy u nóg Pana, słuchała Jego słowa. 40 Marta zaś uwijała się około rozmaitych posług. A stanąwszy przy Nim, rzekła: «Panie, czy Ci to obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu? Powiedz jej, żeby mi pomogła». 41 A Pan jej odpowiedział: «Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, 42 a potrzeba [mało albo] tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona».

Jedna bardzo kocha i słucha. Druga się krząta, pracuje, ale czy to znaczy, że nie kocha także ? To jest po prostu inny język miłości. Ona chce dać z siebie to, co ma najlepsze. 

Bóg chce słowa „równowaga” …